Breuer Pál beszámolója a BME TMIT 75 éve rendezvényünkről
Az NJSZT Informatikatörténeti Fóruma (iTF) Nagy Számítástechnikai Műhelyek sorozatának legutóbbi rendezvényére 2024. november 26-án került sor: a BME éppen 75 évvel ezelőtt alakult Távközlési és Mesterséges Intelligencia Tanszékének (TMIT) történetére emlékeztek a jelenlévők.
A rendezvénynek stílszerűen a BME adott helyszínt, az „archaikus” tartalomhoz „anakronisztikusan” választott helyszínen – az Egyetem egyik legújabb és legkorszerűbb épületében (I. ép.). A program főszervezője és egyúttal a levezető elnök Halász Edit volt, aki a Tanszék nyugalmazott címzetes egyetemi tanára, ugyanakkor az iTF Adattárának szerkesztőségi tagja is.
A jól sikerült és felettébb érdekes előadásokat, ismertetőket tartalmazó esemény iránti érdeklődés is méltó volt a Tanszék jelentőségéhez: hazánk számítástechnika-történetében és információközlés fejlődésében betöltött úttörő szerepéhez.
Mint ismeretes, a Műegyetem Vezetékes Híradástechnika Tanszék néven alakult oktató-kutató egységet Kozma László professzor, akadémikus alapította, és vezetésével itt épült Magyarország első programozható számológépe elektromos jelfogókból (MESZ-1). A Tanszék később – egyesülve a Vezetéknélküli Híradástechnika Tanszékkel – Híradástechnikai Elektronikai Intézet, majd újra szétválással Távközlési és Telematikai Tanszék, még később Távközlési és Médiainformatikai Tanszék néven működött, míg végül mai elnevezését 2024-ben nyerte el.
A rendezvény indításaként Dömölki Bálint köszöntőjében ismertette a jelenlevőkkel az iTF küldetését és e küldetés során elért eredményeit. Mint beszámolt, az iTF keretében mára összerendezett történeti adat-gyűjtemény szakma-történeti jelentősége kiemelkedő. Mellesleg felhívta a jelenlévő érdeklődő hallgatóság figyelmét, hogy a Fórum várja a további történeti emlékek felkutatásában, megőrzésében és rendezésében tettre-kész, akár fiatal kollegák csatlakozását. Azt is bejelentette, hogy az MTA ez évtől átvette megőrzésre az iTF Adattár tartalmát egy, az MTA Könyvtára rendszeréhez illesztett változatban, így ott is megőrződik és elérhető lesz a nyilvánosság számára.
Sallai Gyula, Németh Krisztián, Olaszy Gábor nyugalmazott és aktív munkatársak a Tanszék egészének és egyes néhai kiemelkedő oktató-kutatóinak történeteivel ismertettek meg minket, különös tekintettel Kozma professzor és Gordos Géza szerepére, munkásságára.
A második részben Tatai Péter és Boda Miklós sikeres fejlesztésekről és tudományos kapcsolatokról tartott színes, élménydús, sokszor személyes hangvételű beszámolót.
Zárásképpen a Tanszék jelenlegi vezetője, Varga Pál foglalta össze az eddigieket, átkötve a Tanszék jelenéhez, különös tekintettel a mai informatika-világban központi szerepet játszó MI (Mesterséges Intelligencia) kérdéskörre.
A gondosan mederben tartott, Halász Edit személyes átfűzéseivel tarkított ismertető előadások kivétel nélkül rendkívül figyelemreméltóak, érdekesek, színesek és nem mellékesen tanulságosak, mi több – megkockáztatom: – kifejezetten szórakoztatóak voltak.
Az előadások videós megjelenítés formájában és prezentációs formában is hamarosan meghallgathatóak, ill. megtekinthetők lesznek mind az iTF honlapján, mind a TMIT honlapján
Létrehozva:2024.12.09. 09:01
Utolsó módosítás: 2024.12.09. 09:01