A címképek Kutor László “IT evolúció” állandó kiállításának (Óbudai Egyetem) és az  NJSZT Informatika Történeti Kiállításának (Szent-Györgyi Albert Agora, Szeged) anyagából származnak.

Aktualitások

Dömölki Bálint

Szeretettel köszöntjük a 90. életévét betöltő Dömölki Bálintot

Szeretettel és hálával köszöntjük Dömölki Bálintot, aki kilenc évtizedes életútja során maradandót alkotott a tudományban és a közösségépítésben! (Részletes adatlapja megtalálható az Adattárban.) Szerkesztőségünk spiritus rektorát nem kell bemutatni: munkássága és személyisége mindannyiunk számára ismert és példaértékű. Talán éppen az a legméltóbb köszöntés, ha most nem soroljuk fel érdemeit – hiszen mindenki ismeri azokat!
(Fotó: Garami Péter)

Műhelyek és alapítók konferencia

A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Informatikatörténeti Fórum (NJSZT iTF) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közös konferenciájának – mely a „Nagy Számítástechnikai Műhelyek” sorozat keretében 2025. június 13-án került megrendezésre – előadásai a hozzájuk tartozó prezentációkkal együtt érhetők el Adattárunkban.

Szeretettel köszöntjük a 95. életévét betöltő Sándory Mihályt

A műszaki tudományok kandidátusi fokozatával rendelkező villamosmérnök kiemelkedő szerepet játszott a hazai kisszámítógép kifejlesztésében. Az MTA Központi Fizikai Kutató Intézetében irányításával és aktív közreműködésével hozták létre a Tárolt Programú Analizátort (TPA1001), mely tevékenységét Állami Díjjal jutalmazták (1973). További fontosabb kitüntetései: Neumann-díj (NJSZT, 1982), Szocialista Magyarországért Érdemrend (1985), Életműdíj (NJSZT, 2020).

A hazai elektronikai ipar meghatározó személyisége a Neumann János Számítógép-tudományi Társaságnak megalakulásától fogva meghatározó tagja.

Szeretettel köszöntjük a 90. életévét betöltő Havas Ivánt

Az arany- és gyémántdiplomás építőmérnök – a Budapesti Műszaki Egyetemen 51 évig tartó – munkássága alapvetően az informatikaoktatáshoz és az ehhez kapcsolódó feladatok elvégzéséhez kötődött. A tanítás mellett részt vett műszaki számítógép-programok tervezésében és kidolgozásában, valamint közoktatási és tudományos intézetek munkáját szakértői, illetve szaktanácsadói tevékenységével segítette.

A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság 2010-ben Neumann-díjjal, 2015-ben Életmű-díjjal, 2022-ben egyéni emléktollal és emléklappal tüntette ki.

 

Mit tartalmaz az Adattár?

Az Adattár a magyar informatikatörténet fontos személyiségeire, termékeire, intézményeire és rendezvényeire vonatkozó digitalizált adatokat, valamint szöveges és képi dokumentumokat tartalmaz, jelenleg döntően a kezdetektől az 1990-es évekig. Folyamatosan bővülő gyűjteményünkben megtaláljuk meghatározó személyiségeink életrajzát, írásait és alkotásaik dokumentumait, sőt az idősebbek közül néhányan személyes videó riportban is mesélnek életükről. Azt is megtudhatjuk, milyen számítástechnikai termékeket fejlesztettek és használtak hazánkban 1990 előtt, valamint ízelítőt kaphatunk informatikai életünk meghatározó magyar és nemzetközi konferenciáiról. De olvashatunk még itt számos kordokumentumot, kézikönyvet is. Egyszersmind összegyűjtöttük az NJSZT könyvtárában a jelentősebb konferenciák közleményeit.

A gyűjtemény jelentőségét emeli, hogy nemzetközi szinten is csak néhány nemzet dicsekedhet informatikai eredményei rendszerezett gyűjtésével.

Az Adattárban tárolt adatok között többféle módon kereshetünk, és lehetőség van az olvasóktól érkező megjegyzések, kiegészítések fogadására is. Lehetőség van az adatok között kalandozni vezetett tárlat formájában is (IDŐUTAZÁS).

Adattárunk hasznos a szakértelmiségnek, az érdeklődő olvasóknak, s hasznos olvasnivalója a jövőre készülő, ám a múlt tapasztalataira kíváncsi fiataloknak és idősebbeknek egyaránt.

Az Adattár tartalmának rövid áttekintése itt található.

Az Informatikatörténeti Fórum első 15 évének történetéről szóló tanulmány itt olvasható