Beszámoló az Államigazgatási Számítógépes Szolgálat (ÁSzSz) története című rendezvényünkről

2025. január 17-én az Óbudai Egyetemen tartotta évadnyitó eseményét az iTF Nagy Számítástechnikai Műhelyek rendezvénysorozata: nagyszámú megjelent jelenlétében, mégis bensőséges hangulatban emlékeztek az Államigazgatási Számítógépes Szolgálatra (ÁSzSz). Ismertették történetét és betekintést engedtek belső „történeteibe”.

Különös jelentőséget kölcsönzött az eseménynek, hogy az akkori KSH (Központi Statisztikai Hivatal) épp 50 éve alapította az ÁSzSz-t, és az mintegy 20 évvel később fejezte be aktív számítástechnikai tevékenységét. (A privatizált cég ezt követően ingatlanhasznosítással foglalkozott.) Az aktív időszakban viszont nagyon fontos központi államigazgatási intézményeknek (Népességnyilvántartás stb.) és minisztériumoknak nyújtott kiterjedt, átfogó informatikai szolgáltatásokat.

Az esemény jó hangulatát meghatározta és növelte, hogy lehetőséget nyújtott az első megbízott, majd 10 évig a cég szolgálatában tevékenykedő és azt irányító igazgató, egyben a magyarországi számítástechnikai kultúra egyik elterjesztője és oktatója, az NJSZT alapító tag Szelezsán János közelmúltban volt 90. születésnapjáról való megemlékezésre. A ma is jó egészségnek örvendő és aktív Szelezsán ünneplésére az esemény folyamán központi szerep jutott.

Tick József esemény-bevezető köszöntése után az alapító igazgató, Szelezsán ismertette az ÁSzSz létrejöttének körülményeit, feladatait és szerepét mind az informatika, mind az államigazgatás területén. Beszámolójából – mégoly szerény és visszafogott személyisége ellenére – nem hiányoztak az egészen személyes élmények és szubjektív hangulatú anekdoták.

Ezt követően Kertészné Gérecz Eszter, majd Oberrecht Gabriella osztotta meg emlékeit a hallgatósággal, és természetesen – némi ajándékok átnyújtása kíséretében – gratuláltak a születésnaposnak. Előbbi igazán nem is volt a vállalat munkatársa, „csak” az államigazgatásban dolgozó és együttműködő külső partnerként volt fontos szerepe a számítóközpont tervezésében, előkészítésében, ám történetei így is személyesre sikerültek. Oberrecht viszont – nem tagadva közvetlen személyiségét – érzelmes, hangulatos, társadalmi és erkölcsi tanulságokat sem nélkülöző gondolatokkal szolgált a publikumnak.

Ezután Dömölki Bálint kért szót, aki Szelezsán kortársaként emlékezett meg a köztük fennálló mintegy 70 éves személyes és közeli ismeretségről s az olykor szorosabb, olykor lazább, de mind a mai napig fennálló munkakapcsolatról. Nem rejtette véka alá, hogy az M-3 idejében ők a „barikád két ellentétes oldalán” álltak, egyikük programozóként, másikuk a gép üzemeltetőjeként. Akkori vitáikat, miszerint „egy-egy hibajelenség oka a programozásban avagy a számítógépes apparátus nem megfelelő működtetésében rejlik”, nem kívánta most sem feloldani – a hallgatóság derültsége közepette.

Cserna Csaba előadásában nem tagadta meg hálózati mérnökségével párhuzamosan futott színészi karrierjét (amelynek íve során „az ÁSzSz-ből indult majd oda is tért meg”), és élvezetes előadásmódjával feldobta a terembéli hangulatot.

Molnár István az ÁSzSz-ből indult számítógépes mikroszimuláció hazai fejlődésének útját ismertette nagyon izgalmasan és szakszerűen.

Végül a rendezvény szervező-moderátora, Rozsnyai Gábor adott ízelítőt abból a sokszínűségből, amit az ÁSzSz és munkatársai jelentettek egykor és a későbbiekben is egymás számára, s egyúttal megnyitotta a teret a kötetlenebb beszélgetésnek, a tapasztalatok, emlékeink továbbadásának.

Simonyi Károly (USA) és Gerhardt Géza (Németország) üzenetükkel járultak hozzá az eseményhez, Zsombok Zoltánra illetőleg a Vadaskerti úti időkre emlékezve. Hasonlóan Barbara Heinecke is virtuálisan volt jelen Bécsből elküldött könyve (A két világ között), illetve segítője és a könyv fordítója, Kárpátiné Sajtós Ilona által. Hozzászólásával Uzsoky Borbála és Pálffy László emelte az az esemény színvonalát.

A rendezvény programját összeállította és az egészet nagy gonddal szervezte Rozsnyai Gábor, az iTF Szerkesztőség tagja (köszönet érte!); a szervezésben nagy segítségére volt Dettai Eleonóra és az ITF Szerkesztősége idén munkába álló új titkára, Tokaji Nagy Erzsébet, aki nem mellesleg az előadások előzetesen megkapott prezentációiból egy színes dossziét is összeállított az ünnepelt születésnapos számára.

Az előadóknak köszönjük a nagyszerű előadásokat, amelyek nemsokára, némi utómunkálatok elvégzését követően videós megjelenés formájában meghallgathatók, ill. megtekinthetők lesznek az iTF honlapján <https://itf.njszt.hu/>.

Breuer Pál


Létrehozva:2025.02.11. 12:34

Utolsó módosítás: 2025.02.17. 17:41