Geometria Térinformatikai Rendszerház Zrt
Budapest, Felső-Zöldmáli út 128-130;
Térinformatika különböző felhasználási területeinek kutatása, térinformatikai rendszerek fejlesztése.
Digitális alaptérkép fejlesztés, térinformatikai alapszoftver fejlesztés, elsősorban a közművek térinformatikájának beszállítói, jelentős nyugati exporttal rendelkeznek.
Az első országos kiterjedésű kisméretarányú magyar digitális térképek (OTAB, BTA 2000) fejlesztése, az első kelet-európai GIS szoftverek (alfaGrafik, topoLogic) fejlesztése, a magyar térinformatikai szoftver export elindítója (1992-ben árbevételük 39 %-a volt export). Miután a kezdetekben még nem voltak elérhetők a térképészeti szoftverek, kifejlesztették az alfaGrafikot, majd a Nemzetközi Térképészeti Kongresszuson, Budapesten, 1989. augusztus 14-17 között a Vigadóban bemutatták az első kelet-európai professzionális GIS-t, a topoLogic-ot.
- Szilágyi János, alapító, igazgató, elnök 1999-ig
- Tenke Tibor, igazgatóság-igazgató- elnök 1999-től
- Veres Jenő, igazgatóság-igazgató -elnök
- Szacsvay Katalin, igazgatóság-igazgató
- Cseke István, igazgatóság-osztályvezető
- Lengyel Lajos, igazgatóság-osztályvezető
- Zöld Sándor, igazgatóság-minőségirányítás vezető
- Csernák Gergely, TopoLogic fejlesztő
- Pataki Ferenc, TopoLogic fejlesztő
- Hargitai Péter, leányvállalatok összefogója
- Gánics Miklós,
- Breuer Pál,
- Niklasz László,
- Nikl István,
- Huber Gábor, alfaGrafik fejlesztője
- Nyári László, alfaGrafik fejlesztője
- Herédi Gábor, alfaGrafik fejlesztője
- Andrasev Ildikó,
alfaGrafik, topoLogic termék fejlesztés.
1989-ben kezdődtek az első közműalkalmazások és adatbázisok kiépítése a Budapesti Elektromos művek és a Fővárosi Vízművek részére.
1990 Fővárosi Vízművek számára vízhálózat nyilvántartás HALIR projekt.
1996-2001 MAVIR-Villamos Alaphálózati és Távközlési Informatikai Rendszer.
1998 Network Inventory System, távközlési hálózatának és berendezésének műszaki nyilvántartása.
Az első országos kiterjedésű kisméretarányú magyar digitális térképek (OTAB, BTA 2000) fejlesztése, az első kelet-európai GIS szoftverek (alfaGrafik, topoLogic) fejlesztése, a magyar térinformatikai szoftver export elindítója (1992-ben árbevételük 39 %-a volt export).
Dornier GmbH alvállalkozójaként a német rádioaktivitás monitoring rendszerbe topoLogic alapú térinformatikai modult fejlesztett. A kapcsolat 10 évig tartott és közös szoftvertermék eladásában teljesült ki.
A Philips által összefogott CARIN autonavigációs rendszer kiépítésében a holland European Geographic Technologies b.v, alvállakozójaként előbb Németország, majd Franciaország gépjárműnavigációs térképét készítették el, és 10 év alatt Európa közúthálózatának kb. 3/4-t digitalizálták különböző tartalmi, minőségi verziókban. A kapcsolat Navtech-hel folytatódott és az USA 3.5 millió mérföldnyi(!) úthálózatának digitalizálásával végződött. A 90-es években a cég
számos topográfiai térkép kidolgozásában vett rész Holandiában, Dániában, valamint különböző tematikus digitális térképi adatbázisokat készített európai országokban. Megkezdődött a közműhálózatok adatbázisának hazai tapasztalatai alapján egyes holland és német elektromos, víz és csatornázási vállalatok közműhálózati adatbázisainak kidolgozása.
A Nemzetközi Térképészeti Kongresszuson, Budapesten, 1989. augusztus 14-17 között a Vigadóban bemutatták az első kelet-európai professzionális GIS-t, a topoLogic-ot. A rendszer 110 ezer C-nyelvű kódot tartalmazott, adatbáziskezelő (SQL) kapcsolódott hozzá, s a Compfair’89 díjazottja lett.
A Kft. előbb a Coopinvest Kisszövetkezet része volt, amelyből 1987 végén vált ki a Kft. Alapító: Szilágyi János, majd az ő korai halála után (1999) után Tenke Tibor lett az elnök, ügyvezető igazgató. Fontosabb munkatársak a kezdetben Huber Gábor, Nyári László, Herendi Gábor (az alfaGrafik fejlesztői), Andrasev Ildikó, majd Gánics Miklós, Hargitai Péter, Nikl István, Pataki Ferenc.
A Geometria a magyar térinformatika kiemelkedően legsikeresebb magánvállalkozása. Első munkatársai a Coopinvest kisszövetkezetben dolgoztak. Kiválva kisszövetkezetet, Kft.-t, majd Rt-t hoztak létre.
A kilencvenes években tevékenysége a térinformatikai piac mintegy harmadát fedte le.
A közművek térinformatikai alkalmazásainak meghatározó specialistája.
Több magyar és külföldi leányvállalatot alapítottak.
Külföldi érdekeltség: Geometria GIS Systems House B.V. (Leden).
A 100%-os Geometria Kft. tulajdonú holland leányvállalat az anyacég export tevékenységének támogatására alakult meg 1995-ben. A cég feladata a hollandiai ügyfélkapcsolatok gondozása, a helyi műszaki támogatás biztosítása. 2000-es években megszűnt.
Az export részaránya a 90-es évek közepén elérte a cég bevételének 50%-át.
Leányvállalatai a külföldi piacokon: GeoAdat Kft (1997), a graphIT Kft. (1992).
Létrehozták a Hungis Alapítványt, valamint a Térinformatika szaklapot.
Létrehozva: 2016.07.18. 14:33
Utolsó módosítás: 2024.05.30. 12:56