Dán Klára (Klara Dan von Neumann)
A világ első programozói között emlegetik. Programozói munkájával matematikai problémák megoldásához is hozzájárult.
Harmadik férjével, Neumann Jánossal a második világháború kitörése előtt, annak egy budapesti látogatása során ismerkedett meg. 1938-ban összeházasodtak, és kivándorolt hozzá az Egyesült Államokba.
1943-1945 között a Princetoni Egyetem Statisztikai Számítási Csoportjának volt a vezetője.
1946-tól Los Alamos-ban (USA), a Nemzeti Laboratóriumban dolgozott. Először a Pennsylvaniai Egyetemen (Philadelphia, Pa, USA) épült ENIAC számítógépen dolgozó programozókhoz csatlakozott. Majd amikor 1951-ben Los Alamos-ban elkészült a MANIAC I gép, annak programozási munkáiban vett részt.
Közben időjárás előrejelzésével foglalkozó meteorológusokat tanított programozni.
Úgy tudják, hogy a Monte Carlo módszer bekódolása az ő közreműködésével valósult meg.
Korai halála derékba törte munkásságát.
- Tizennégy éves korában országos bajnok lett műkorcsolyában.
- Neumann János ún. Silliman emlék-előadásait tartalmazó posztumusz anyagát Dán Klára előszavával átszerkesztve (ld. fentebb) később a Yale University Press kiadta „The Computer and the Brain” címmel (melyet „A számológép és az agy” címmel a Gondolat Kiadó adott ki 1964-ben).
- A szerkesztő megjegyzése: Los Alamos volt az amerikai atombomba kifejlesztésére indított Manhattan terv befejező szakaszának, illetve a két első atombomba elkészítésének színhelye. A második világháborút követően itt fejlesztették ki az első hidrogénbombát.
Létrehozva: 2021.06.08. 20:37
Utolsó módosítás: 2024.03.05. 21:51