Aszalós János
Első munkahelye 1965-től az akkori Építésügyi és Városfejlesztési Minisztérium (ÉVM) Számítástechnikai Központja volt (munkaterületei: adatelőkészítés, adatellenőrzés, majd programozás az URAL-2 számítógépen; a legnagyobb volumenű munka az építőipari vállalatok számára kidolgozott és létrehozott erőforrás-ütemezési feladatokhoz kötődött).
1972-től 1991-ig az Információfeldolgozó Laboratóriumban (Infelor), majd az utód intézményekben, a Számítógép-alkalmazási Kutató Intézetben (Számki), illetve a Számítástechnika Alkalmazási Vállalatnál (Számalk) dolgozott programozóként, majd programtervezőként (egyik első munkája egy makro-assembler létrehozása volt; később a strukturált programozás módszertanával foglalkozott, kutatási, gyakorlati és publikációs szinten egyaránt).
Részt vett a mesterséges intelligencia több ágának kutatásában és fejlesztési munkáiban (formális nyelvészet, különböző szakértő rendszerek és keretrendszerek). Foglalkozott ezek matematikai megalapozásával és gyakorlati alkalmazásával is (kognitív pszichológia, tudásreprezentáció, matematikai logika, döntési stratégiák – különös tekintettel az egészségügyi diagnózisra és orvosi gondolkodásmódra). Részt vett kardiológiai szakértői rendszer fejlesztésében (Kékes Ede professzor vezetésével az Orvostovábbképző Intézetben); ugyancsak kardiológiai rendszer fejlesztésben (Naszlady Attila vezetésével a Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben); az első hazai gasztroenterológiai szakértő rendszer (GAIA) fejlesztésében (Simon László és Jávor András vezetésével, szekszárdi Balassa János Kórház, ill. Egészségügyi Minisztérium Gyógyító Ellátás Információs Központja – GYÓGYINFOK). E témákból közel 30 publikációt, oktatási anyagot, tanulmányt dolgozott ki.
Mesterséges intelligencia témákban több hazai és külföldi konferencián tartott előadásokat (Drezda, Pozsony, Szófia. Várna, Leningrád, Párizs, Pozsony); a formális nyelvek alapelveiről egy hetes kurzust tartott Havannában. Mindeközben oktatott a Számalk oktatási központjában, valamint évekig külső előadója volt a Kandó Kálmán Műszaki Főiskolának (KKMF). Oktatási tevékenységét 1991-es nyugdíjazása után is folytatta.
1992-től a GIRO francia cég magyar leányvállalatánál a magyar bankok és felhasználóik közötti kapcsolat kifejlesztésénél, valamint a bankkártya-rendszer honosításánál vállalt szerepet (kidolgozója volt egy olyan alrendszernek, melynek célja a teljes GIRO rendszer működésbeli hibáinak detektálása és diagnosztizálása – egy szakértő rendszer keretén belül).
Munkásságát 1990-ben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Fényes Elek emlékéremmel ismerte el.
- Család: 4 gyermek és 5 unoka.
- A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) matematika-fizika szakján 1953-ban megkezdett tanulmányait az 1956-os eseményekben való aktív részvétele miatt félbe kellett szakítania. Tanulmányait csak jóval később folytathatta, elvégezve az ELTE esti tagozatán a programozó matematikus szakot.
- 1991-ben a Magyar Köztársaság Elnöke 1956-os emlékéremmel tüntette ki.
- Nyugdíjazása után nyilvánosan is bekapcsolódott a vallási közéletbe. Előadásokat tartott a TV-ben, konferenciákon, különböző találkozókon; cikkeket írt ilyen tematikájú szakfolyóiratokba.
- 2018 decemberében a HÁLÓ Közösségi és Kulturális Központ egyik előadótermét Aszalós János teremnek nevezték el.
Létrehozva: 2016.07.21. 21:00
Utolsó módosítás: 2025.02.25. 17:39