Hivatkozási név: SZTB

Számítástechnikai Tárcaközi Bizottság

Típus:
Hivatal
Címe:
OMFB székház
Alapítás:
1968
Alapítók:
  • Magyar Kormány
Tevékenység legfőbb céljai, területe

A számítástechnika-fejlesztés koordinálása Magyarországon.

A Számítástechnikai Központi Fejlesztési Program (SzKFP) kidolgozása, elfogadtatása és megvalósításának felügyelete.

Irányelvek kidolgozása a számítástechnika-alkalmazási bizottságok (SZAB) tevékenységére.

Követni a változásokat, és folyamatosan korszerűsíteni a programot; szükség esetén változtatási javaslatokat kidolgozni a kormány számára.

Felügyelni az SZTB munkájában közreműködő hazai szervek tevékenységét, figyelemmel kísérni a két- és többoldalú egyezmények kialakítását, és szükség szerint összehangolni a végrehajtásukat.

Kialakítani és figyelemmel kísérni a licencvásárlási politikát.

Kidolgozni a számítógépek bérleti rendszerét, és ellenőrizni ennek működését.

Az Egységes Számítógép Rendszer (ESZR) kifejlesztésében való részvétel.

R10-es gép fejlesztésének, gyártásának elindítása.

Felső vezetői
  • Náray Zsolt, az Egységes Számítógép Rendszer (ESzR) magyarországi főkonstruktőre, SZTB elnök helyettes
  • Kiss Árpád, az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság (OMFB) elnöke, Számítástechnikai Kormányközi Bizottság (SZKB) magyar képviselője, SZTB elnök
  • Sebestyén jános, SZTB elnök
  • Huszár István, KSH képviselet
  • Pesti Lajos, KSH képviselet
  • Pál László, Bizottsági titkár
Számítástechnikai fejlesztések/termékek/Projektek

1968-ban a szocialista országok a KGST keretében egy Egységes Számítógép Rendszer (ESzR) kifejlesztéséhez fogtak hozzá. Mintául az IBM-360-as családot vették (sok tekintetben másolták is). Magyarországra az R10-es gép kifejlesztése, gyártása jutott. A gépet az 1969-ben létrehozott VIDEOTON Számítástechnikai Vállalat fejlesztette ki, ill. gyártotta, az SZKI (Számítástechnikai Koordinációs Intézet) és a MTA SZTAKI (Magyar Tudományos Akadémia Számítástechnikai és Automatizálási Kutató Intézete) közreműködésével.

Átalakulások

Jogutódja az Informatikai Tárcaközi Bizottság (ITB).

Érdekességek

A SZTB egy olyan Bizottság volt, amelyiknek a tagjai különböző számítástechnikai vállatoknál, intézményeknél dolgoztak, és a feladat ellátására fel lettek kérve. A Bizottság havonta ülésezett.

Az operatív munkát a tárca-összekötők végezték.


Létrehozva: 2016.06.26. 13:39
Utolsó módosítás: 2023.10.29. 11:59