OMFB Rendszerelemzési Iroda
Kettős céllal alapították, egyrészt koordinálja a nemzetközi kapcsolatokat a laxenburgi Nemzetközi Alkalmazott Rendszerelemzési Intézettel (IIASA) és a moszkvai Vezetéstudományi Intézettel (MNIIPU), egyben ellátva a kapcsolatokat felügyelő Magyar Alkalmazott Rendszerelemzési Bizottság (MAREB) titkársági feladatait, másrészt ösztönözze és művelje a rendszerelemzés módszereinek alkalmazását és fejlesztését.
- Kiss István, igazgató 1978-tól
A REI létrehozását követően 1978. októberében szerződést kötött az MTA SZTAKI-val egy TPA számítógép megvásárlására és annak Laxenburgba történő kihelyezésére. Ez a gép – a SZTAKI és az SZKI munkatársak fejlesztéseivel kiegészítve – képezte az első kelet-nyugati számítógépes hálózati kapcsolatok csomópontját, azaz ez lett az ún. „IIASA gateway”. (ld. https://itf.njszt.hu/objektum/promotion-of-east-west-computer-communication-in-iiasas-international-environment-and-the-hungarian-case-study)
A kormány 1988. évi racionalizálási programja szüntette meg a REI-t. A nemzetközi koordinálási feladatok az MTA-hoz kerültek, a szakmai vonalat – Vámos Tibor javaslatára és Dömölki Bálint támogatásával – a Döntés- és Rendszerelemző Kft. (DASY) vitte tovább.
A REI emellett foglalkozott a számítástechnikai kultúra fejlesztésével is, amelyről az 1986. februárjában megjelent, Információtechnológia – információkultúra című OMFB REI elemző tanulmányban adott áttekintést. A tanulmány elkészítésében Kiss István koordinálása mellett Pesti Lajostól vagy Bakonyi Pétertől, Németh Lóránt, vagy Szecskő Tamáson keresztül Tamás Pálig számos további korabeli szakértő működött közre.
Az OMFB REI-SKV kiadásában jelent meg A rendszerelemzés kézikönyve, amely a IIASA kézikönyvének magyar fordítása volt.
Létrehozva: 2022.06.05. 11:01
Utolsó módosítás: 2022.06.08. 14:14