Hivatkozási név: MTA MÉMI

MTA Méréstechnikai és Műszerügyi Intézet

Típus:
Kutatóintézet
Címe:
Budapest, Lenin körút (mai Erzsébet körút)
Budapest, Nagymező utca (Számítógép részleg)
Alapítás:
1951
Alapítók:
Tevékenység legfőbb céljai, területe

Az ENIAC-hoz hasonló elektronikus számítógép kifejlesztése.

Késleltető művonalas memória kísérletek.

Tarján Rezső vezetésével 50 évek elején alakult egy osztály a számítógép-memóriákkal és a kibernetikával (akkoriban a kibernetika szóval jelölték a számítástechnikát [informatikát]) foglalkozott, hamarosan kidolgozták a magnetostriktív, nikkel, művonalas memóriát. Jelentős szerepet kapott a ferritmemória kutatása és a mágnesdobos memória fejlesztése is. 1956-ban innen távozott egy csoport, melyből megalakult az MTA Kibernetikai Kutatócsoportja (MTA KKCS). Ez az intézet lett a hazai számítástechnika bölcsője. A MTA MÉMI-ben e témákban indított projektek a MTA KKCS-ben folytatódtak.

Műszerkölcsönzés, mérőműszerek kalibrálása, mérés-kalibrálás stb.

Felső vezetői
  • Kovács Károly Pál, igazgató, MTA levelező tagja 1953
  • Tarján Rezső, tudományos igazgatóhelyettes
  • Alkér Tibor, Méréstechnikai Osztály vezetője
  • Striker György, igazgató 1954-1958
Meghatározó egyéniségek, kulcsszemélyek
  • Tarján Rezső, számológép osztály vezetője majd MTA KKCS tudományos igazgatóhelyettese
Számítástechnikai fejlesztések/termékek/Projektek

 

Késleltető művonalas memóriával kísérleteztek

Különféle kibernetikai kutatások

Kísérleteztek transfluxorokkal

Népgazdasági terv-számítások

Nyelvstatisztikai vizsgálatok

Az Erzsébet híd méretezésének az ellenőrzése

Az autófuvarozás optimalizálása

Átalakulások

Az MTA MÉMI-ből 1956-ban vált ki a MTA KKCS amely az M3 építését, fejlesztést végezte.

A MTA MÉMI-t 1958-ban megszüntették.

Az MTA Méréstechnikai és Műszerügyi Intézet megalakulása után az ’50-es évek végén, ’60-as évek elején a kezdeti kutatóintézeti jelleget felváltotta az intézet fejlesztésének 10 éves koncepciójára alapozott szolgáltatási profil- és a nyereségorientáltság. Végül a Műszerkölcsönző osztályból 1957. december 1-től  kialakult egy komplex műszer- és méréstechnikai szolgáltató központ, amely országos szinten nyújt a teljes gazdaság részére (kutatóintézetektől az ipari minőségellenőrző laboratóriumokig) műszerügyi szolgáltatásokat. Ekkor változott az intézmény neve Műszerügyi Szolgálatra. A rendszerváltáskor a szolgálat MTA-MMSZ Kft.-vé vált, majd tulajdonosi döntés alapján beolvadt az MMSZ-2000 Kft.-be, mint jogutódba (hosszú ideig, a ’80-es évektől rendszerváltás után is Kiss József – korábban a BME Villamos Készülékek és Berendezések Tanszéken oktató – volt az igazgatója).


Létrehozva: 2016.07.18. 15:23
Utolsó módosítás: 2026.04.24. 13:50