Hivatkozási név: GRKCS

Gazdasági és Rendszertechnikai Kutató Csoport

Típus:
Kutatóintézet
Címe:
Budapest V. kerület, Fehérhajó utca 1.
Alapítás:
1964
Alapítók:
  • Automatizálási Kutató Intézet - OMFB (Zentai Béla) kezdeményezésére
Tevékenység legfőbb céljai, területe

A GRKCS-ban 3 főosztályon, 3 elkülönült tevékenység folyt.

  1. Az alapítást kezdeményező OMFB szakmai munkáját segítő (pl. elemző tanulmányok kidolgozása), támogató főosztály
  2. A Magyar Gumiipari Vállalat, majd a Magyar Alumíniumipari Tröszt irányítási és információs rendszerének elemzését, majd szervezetfejlesztését és számítógépesítését végző főosztály (Dr. Edelényi László vezetésével)
  3. A Digirad üzemi irányító és adatfeldolgozó rendszert fejlesztő főosztály (Németh Pál vezetésével)
Felső vezetői
  • Kis-Jovák József, igazgató 1968 előtt
Meghatározó egyéniségek, kulcsszemélyek
  • Ács Miklós, az OMFB munkáját támogató főosztályról
  • Berény János, az OMFB munkáját támogató főosztályról
  • Siklaki István, az OMFB munkáját támogató főosztályról
  • Turányi Gyula, az OMFB munkáját támogató főosztályról
  • Sikos Róbert, az OMFB munkáját támogató főosztályról
  • Edelényi László, az ipari vezérlési főosztályról (vezető)
  • Bene László, az ipari vezérlési főosztályról
  • Újlaki Tamás, az ipari vezérlési főosztályról
  • Széphalmi Géza, az ipari vezérlési főosztályról
  • Schmidt Mária, az ipari vezérlési főosztályról
  • Toldy-Schedel Piroska,, az ipari vezérlési főosztályról
  • Ribényi Ödön, az ipari vezérlési főosztályról
  • Roób Gusztáv, az ipari vezérlési főosztályról
  • Németh Pál, a DIGIRAD fejlesztő főosztályról (főosztályvezető)
  • Bellus János, a DIGIRAD fejlesztő főosztályról
  • Csendes József, a DIGIRAD fejlesztő főosztályról
  • Fodor Dezső, a DIGIRAD fejlesztő főosztályról
  • Ivánka Gabriella, a DIGIRAD fejlesztő főosztályról
  • Konczér Gusztáv, a DIGIRAD fejlesztő főosztályról
  • Sipka László, a DIGIRAD fejlesztő főosztályról
  • Vörös Gábor, a DIGIRAD fejlesztő főosztályról
Számítástechnikai fejlesztések/termékek/Projektek

A Digirad fejlesztés eredményeit az 1968. augusztus végén – szeptember elején Esztergomban megrendezett számítástechnikai kiállításon bemutattuk, erről az Informatika Elektronika lapban megjelent publikáció. A fejlesztést a GRKCS munkatársai (Konczér Oszkár, Fodor Dezső, Vörös Gábor, Ivánka Gabriella, Bellus János, Sipka László stb.) mellett külső munkatársként Drasny József, (MTA Számítástechnikai Központ), Bánhegyi Ottó ( Vilati), Grosics Gusztáv és Lajta Károly (Telefongyár) is segítette, a Digirad egyes egységeinek legyártása a Telefongyárban és a Vilatiban történt, mivel a GRKCS megfelelő színvonalú kivitelező kapacitással és technológiával nem rendelkezett.

Átalakulások

Kiss-Jovák József, a GRKCS igazgatója 1968.09.01-tól az EFKI igazgatói posztjára került kinevezésre, miközben a GRKCS az INFELOR-ba olvadt. Az INFELOR-ba történő átmenetet Turányi Gyula vezette le Dr. Németh Lóránd INFELOR igazgatóval együttműködve.
A Németh Pál által vezetett részleg csak formálisan került át az INFELOR-ba, mivel már 1968 júniusától kezdve az OMFB-től kapott, az ESZR rendszer nemzetközi együttműködés hazai feladatainak előkészítésén és szervezésén dolgozott a Pesti Lajos KSH elnökhelyettes és Kiss Árpád OMFB elnök megállapodása alapján (Erről Pesti Lajos részletesen beszámolt az NJSZT iTF rendezvényen a Számalk megemlékezésére készült dokumentumban is).


Létrehozva: 2016.07.03. 14:17
Utolsó módosítás: 2026.04.22. 17:06