Prószéky Gábor
Az első hazai nyelvtechnológiai kutatás-fejlesztésre specializálódott vállalkozás, a MorphoLogic Kft. alapítója és ügyvezető igazgatója (1991-től).
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) Információs Technológiai és Bionikai Karának (ITK) 2001-es indulásától kezdve oktatója, 2006-tól habilitált egyetemi tanára; kutatási és innovációs dékánhelyettes, 2010-től a Doktori és Habilitációs Tanács elnöke.
2012-től az általa létrehozott PPKE Nyelvtechnológiai Kutatócsoport vezetője.
Az MTA közgyűlési képviselője; az MTA Magyar Nyelvi Osztályközi Állandó Bizottságának elnöke, az MTA Szótári Munkabizottság korábbi elnöke. 2014-től az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA), majd a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) Társadalom- és Bölcsészettudományi Kollégiumának elnöke.
2017-től az MTA Nyelvtudományi Intézetnek, utóbb Nyelvtudományi Kutatóközpontnak is főigazgatója.
Az általa irányított kutatócsoportok 2020-ig 13 nemzetközi és 27 hazai K+F projektben vettek részt. Tagja több, az európai nyelvtechnológia jövőjét alakító nemzetközi szervezetnek és tudományos testületnek. Az NJSZT volt alelnöke.
Szakmai munkájának elismeréseként számos kitüntetést kapott: megkapta a Széchenyi-díjat (magyar állam, 2000); valamint kitüntették Kalmár László-díjjal (NJSZT, 1995); World Young Business Achiever jelöléssel (Global Youth Parliament, 1999); Gyurós Tibor-díjjal (Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ), 2002); „Magyar Informatikáért” szakmai éremmel (informatikai és hírközlési miniszter, 2005); Brassai Sámuel-díjjal (Magyar Alkalmazott Nyelvészek és Nyelvtanárok Egyesülete, 2005); az „Év Informatikai Oktatója” különdíjával (Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetsége (VISZ), 2009); Gábor Dénes-díjjal (Novofer Alapítvány, 2010) és Pázmány-plakettel (Pázmány Péter Katolikus Egyetem, 2013).
- Wikipedia
- szakmai életrajz
- MorphoLogic
- A MorphoLogic ügyvezető igazgatója - bemutatás
- webfordítás honlap
- interjú (PPKE ITK, 2015)
- PPKE Nyelvtechnológiai Kutatócsoport
- ODT személyi adatlap
- közlemények (MTMT)
- A mesterséges intelligencia és határterületei (Interjúk kutatókkal, 2007)
- Nyelvfeldolgozás mesterséges intelligenciával. Áttörés a magyar nyelv digitális nyelvi modellezésében (NYTI konferencia, 2020.)
- hobbi: zene – van egy részletesen katalogizált, több ezres lemezgyűjteménye. Régebben a zenét aktívan művelte: fafúvós hangszereken játszik, a barokk furulyáktól kezdve egészen a szoprán- és az altszaxofonig. Neve szerepel a Ki kicsoda a magyar popzenében c. kiadványban A hetvenes évek elején barátaival, egykori iskolatársaival megalakítottak egy QWYX nevű kamaradzsesszt játszó zenekart.
Létrehozva: 2016.01.10. 10:49
Utolsó módosítás: 2024.05.25. 14:17