Ács Miklós

Születési dátum:
1922.
Születési hely:
Szeged
Halálozási dátum:
2014.
Végzettség, szakképesítés:
  • gépészmérnök - BME - 1951.
  • Tudományos fokozat:
    MTA kandidátusa - 1967

    Mérnöki tevékenységét főként a gépipar területén végezte. 1955-57 között a Mezőhegyesi Állami Gazdaságban mezőgazdasági géptervezéssel és a gépállomás vezetésével foglalkozott. Ez idő alatt jelentős szabadalmai voltak speciális cséplőgép és pneumatikus gabonaszállító gép területén.

    A Vegyipari- Gép- és Radiátorgyárban kazántervezés, a Szerszámgépfejlesztő Intézetben szerszámgépfejlesztés, a Kohó- és Gépipari Minisztérium Tervező Intézetében pedig egyedi gépek és szállítóberendezések területén dolgozott.

    1962-67 között levelező aspiráns volt Moszkvában. „A síkmarás termelékenységének és pontosságának egyidejű növelése a folyamat automatizálásával” témájú kandidátusi értekezését 1967-ben védte meg.

    1964-től az OMFB (Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság) kezdeményezésére az Automatizálási Kutató Intézet által alapított Gazdasági Rendszertechnikai Kutató Csoportban (GRKCS) számítástechnikai megoldásokat dolgozott ki több tématerületen is.
    A GRKCS 1968-ban az Infelor-ba olvadt.
    1976-82 között az átalakult utódcégben, a Számki-ban hasznosította kutatási eredményeit a gyártás-automatizálás területén, és az OMFB megbízásából segítette az R10 rendszerek hazai elterjesztését, valamint az NC rendszerek tervezésével foglalkozó osztály vezetője volt. A hazai iparban elsőként vett részt működő NC üzemrendszer tervezésében, beruházásában és üzembe helyezésében a Ganz-Mávag-ban.

    1982-86 között a Számalk keretén belül foglalkozott a Számítógépes Műhelyszintű Termelésirányítási rendszer (DIMACS – Dialogue Manufacturing Control Systems) fejlesztésével és bevezetésével. A rendszert a székesfehérvári Videoton-ban a perifériagyártásnál, illetve a székesfehérvári Ikarus Gyár alkatrészgyártó üzemében alkalmazták.

    1989-2000 között a svéd „RUBIN” számítógépes karbantartás irányítási és nyilvántartási programcsomag adaptálásában, bevezetésében és továbbfejlesztésében vett részt a Dunaferr Dunai Vasműben.

    Megszervezte a Gépipari Tudományos Egyesület (GTE) Országos Automatizálási Szakosztályát, majd 1961-86 között a szervezet országos titkára volt.
    1962-65 között ellátta a Tudományos Ismeretterjesztő Társaság (TIT) természettudományi főtitkárhelyettesi tisztjét.

    Magyar, angol és német nyelven kb. 500 szakcikk, előadás fűződik a nevéhez.

    És ami még fontos

    Amatőr teniszversenyző volt.


    Létrehozva: 2022.03.31. 17:38
    Utolsó módosítás: 2025.02.16. 21:59