Szeretettel köszöntjük a 95. életévét betöltő Sándory Mihályt
A Budapesti Műszaki Egyetemen 1952-ben diplomázott Sándory Mihály – az egyetem Villamosságtani Tanszékén eltöltött – néhány év oktatói tevékenysége után 1955-től közel 30 évig az MTA Központi Fizikai Kutató Intézetében (KFKI) tudományos segédmunkatársként, munkatársként, főosztályvezetőként, igazgatóként, majd főigazgató-helyettesként dolgozott. 1966-tól a KFKI Mérés- és Számítástechnikai Kutató Intézetében az ő irányításával kezdték meg egy kisszámítógép építését, a TPA1001-et (Tárolt Programú Analizátor), mely a magyar informatikában az 1990-es évekig fontos szerepet betöltő, sikeres TPA-sorozat első darabja volt. 1979-től 1982-ig a főigazgató-helyettesi pozíciója mellett az MTA Természettudományi Főosztályát irányította. 1982–1984 között mikroelektronikai kormánybiztos volt, ezt követően a Mikroelektronikai Vállalat vezérigazgatója lett, ahol integrált áramkörök fejlesztésével és gyártásával foglalkoztak.
Kutatási területe, melyhez két szabadalma is kötődik, az analóg-digitál átalakító elkészítése volt. Elsőként a világon ő alkotta meg azt a protokollt, amely az atomreaktor egységei közötti szabványosított információcserét végre tudta hajtani.
A jól működő hazai és külföldi ipari kapcsolatokkal rendelkező Sándory Mihály életműve a kutatás-fejlesztés-gyártás összehangolhatóságának kiváló példájául szolgál. Tevékenységét számos díjjal ismerték el.
Egy iTF-rendezvényen így összegezte sokszínű munkásságát: „… ha nem lett volna KFKI… nekem, s a megelőző és következő néhány fizikus és mérnök generációnak ceteris paribus biztosan érdektelenebb lett volna az élete”.
Isten éltesse a 95 éves Sándory Mihályt!
Létrehozva:2025.06.23. 23:27
Utolsó módosítás: 2025.06.23. 23:27