Balkányi László
1983 – 1996 között kórházi orvos, belgyógyász, gasztroenterológus az István, majd a Margit kórházban. Emellett 1990-91-ben ösztöndíjasként Hollandiában egészségügy-informatikai képzésen vett részt, majd 1996-ban PhD fokozatot szerzett. A kórházi munka mellett az SZKI, majd az IQ-Soft intézetekben több európai kutatás-fejlesztési programban vett részt (pl. MESSE: Medical Expert System for Special Examinations; EMRM: Electronic Medical Record Management System).
1996-tól a Haynal Imre Egészségtudományi egyetemen (HIETE) az Orvosi Informatikai Tanszéken (OIT) volt adjunktus, később docens; 1998 – 2001 között tanszékvezető. Az egyetemi munka részeként született az „Egészségügyi Informatika” (Medicina, 2000) tankönyv, amelynek egyik szerkesztője és szerzője is volt. Ebben az időszakban került akkreditálásra (Kékes Edével és Surján Györggyel közös szervezésében) az első magyar egészségügyi informatikai curriculum a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottságnál (MAB).
Közben külső szakértőként (1996 és 2001 között) az ún. “Kórházvezetést Támogató Információrendszer (KTI)” országos fejlesztési program vezetője volt a Népjóléti, majd Egészségügyi, később Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztériumban.
Ezt követően (2001 – 2006 között) az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) és az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet (ESKI) vezető szakértőjeként vett részt az ÁNTSZ országos hálózata (Epidemiológiai Felügyeleti Rendszer; Információs Rendszer (EFRIR); eEgészség program) tervezésében és szervezésében.
2006 – 2018-ig az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC) menedzsere Stockholmban, 2014-tól a tudásszolgáltatások és a belső kommunikáció vezetője.
2018-tól a Pannon Egyetem Egészségügyi Informatikai Kutató-Fejlesztő Központ (EIKFK) részidős munkatársa.
1993 – 2003 között tagja volt az Európai Szabványügyi Bizottság (CEN) Egészségügyi Informatikai Technikai Munkabizottságának (TC 251); részt vett a HISA (Health Care Information System Architecture) európai szabvány kidolgozásában.
1996-2006 között – a Világbank, a Nemzetközi Vöröskereszt, a USAID és a WHO különféle megbízásai keretében – szakértőként közreműködött egészségügy-ágazati informatikai projekteken a Baltikum, a volt Jugoszlávia és a volt Szovjetunió középázsiai országaiban.
Számos nemzetközi és hazai szakmai szervezetnek volt tagja, vagy vett részt tevékenységében: IMIA (Nemzetközi Orvosi Informatikai Társaság) ‘Language and Meaning in Biomedicine’ munkacsoport (alelnök); Neumann János Számítógéptudományi Társaság Orvos-biológiai Szakosztálya (vezetőségi tag); Magyar Egészségügyi Informatikai Társaság (MEIT) korábbi titkára, majd elnöke, megszűnéséig elnökségi tagja; az Orvosi Informatikai Szakmai Kollégium tagja; a Magyar Tudományos Akadémia Orvosi Informatikai Munkacsoport tagja.
Létrehozva: 2022.06.28. 12:26
Utolsó módosítás: 2022.06.29. 13:24