Csákány Antal
Az Egyesült Izzóban töltött rövid időszak után 1957-től 35 éven át a Központi Fizikai Kutatóintézetben (KFKI) dolgozott tudományos főmunkatársként.
A KFKI-ban kezdetben nukleáris elektronikai műszerek fejlesztésével, később a számítógépek közötti digitális adatátvitel kérdéseivel foglalkozott. A KFKI fénykorában meghatározó szerepet játszott az elektronikus műszerek és számítógépek fejlesztésében és alkalmazásainak feltérképezésében. Nagy érdeklődéssel és jelentős eredményekkel tanulmányozta a méréselméletben és a jelfeldolgozás terén felmerülő problémákat. Felismerései és módszerei alapvető jelentőségűnek bizonyultak a természettudományos kutatásokhoz az Intézetben fejlesztett és gyártott műszerek előállítása során. Számos okos kisműszert fejlesztett néhány fős technikus, műszerész csapatával (MTX csöves részecske-számlálók, rate-méterek). Ő fejlesztette ki a KFKI akkori büszkeségéhez, az ún. sokcsatornás analizátorokhoz az ún. non-overloading lineáris erősítőt.
Az 1970-es évektől kezdődően bekapcsolódott az intersztelláris rádiójelek (üzenetek) adatfeldolgozása terén végzett elméleti és gyakorlati kutatásokba is.
Az1980-as évek elejétől a kisszámítógépek alkalmazási lehetőségeit vizsgálva, azok oktatásban való felhasználása keltette fel a figyelmét.
Az egyetemi oktatásban már pályája kezdetétől részt vett. Az ELTE Atomfizikai Tanszékén 1959-tôl félállású tanársegéd, 1965-tôl adjunktus, majd 1992 januárjától főállású egyetemi adjunktus volt. Fizikusoknak oktatott fő tárgya az Elektronika volt. 1997-ben történt nyugdíjba vonulásáig az egyetem Információtechnikai Laboratóriumát vezette; utána szerződéssel még 2007-ig tanított.
A 48 éven keresztül végzett oktatói tevékenységét számos díjjal és kitüntetéssel ismerték el. Munkásságát a sok cikken túlmenően számos egyetemi jegyzet és szakkönyv fémjelzi, amelyek többsége még ma is keresett. Legismertebb könyve a Vajda Ferenccel együtt írt, több kiadásban is megjelent Mikroszámítógépek (Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1976). Ugyancsak Vajdával írta a Játékok számítógéppel címűt (Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1980).
- nekrológ (Fizikai Szemle, 2010. 10. sz., 360-361. o.)
- Csákány Antal művei az Interneten (2020)
- Csákány Antal – Kiss István: Technikai műveltség – technikai nevelés (Magyar Tudomány, 1975. 3. sz., 166-169. o.)
- Csákány Antal - Marx György: MIKRO (az informatika kihívása) (Fizikai Szemle, 1983. 3. sz., 161-165. o. )
- Antal János - Csákány Antal: A Fizika és a számítástechnika (Fizikai Szemle, 1987. 7. sz., 271. o.)
- Érdekességként megemlítjük az általa tréfaként kidolgozott jelentésgenerátort: egy olyan számítógépes program, amely a betáplált szakmai és közhely-szókincsből jelentést írt a megadott paramétereknek (jelentés hossza, témaköre, pozitív vagy negatív kicsengés stb.) megfelelően.
- Három unokáját maga vezette be a számítástechnika és informatika rejtelmeibe.
- Kreatív hobbija volt a főzés.
Létrehozva: 2020.04.20. 21:20
Utolsó módosítás: 2024.06.21. 20:29