Dettrich Árpád
Az egyetem elvégzése után nyolc évig középiskolában tanított: a Bánki Donát Gépipari Technikumban, majd 1955-től 1962-ig a Bláthy Ottó Technikumban. A számítógéppel először az MTA Kibernetikai Kutatócsoportban (KKCS) felállított M3-as géppel találkozott, 1959-ben.
A számítógépes alkalmazások készítésére 1962-ben tért át, a Kohó- és Gépipari Minisztérium (KGM) Vaskohászati Igazgatóság ELLIOTT 803-as gépe mellett. Ott fontos lépéseket tett az ember-számítógép kapcsolat kialakításában. 1965-ben részt vett a KSH-nál az Infelor vállalat megalakításában. Az ott működő MINSZK 22 gép alkalmazásában segítette a munkatársait a gép emberközelivé tételével. Közben bekapcsolódott az EMG számítógép fejlesztési projektjébe, majd a VIDEOTON licenc-vásárlással felmerült problémáinak megoldásába. Megtervezte VT 1010 gép VIDOS operációs rendszerét; kivitelezését jórészt ő irányította. 1971-ben a FUJITSU vállalat megkereste az Infelort egy kisgépes szoftver elkészítésére. A kívánt szoftvert megtervezte és kivitelezését irányította.
Közben, és egész pályafutása során, szerteágazó számítástechnika oktatói tevékenységet is folytatott, például a Mérnöki Továbbképző Intézetben és a Berzsenyi gimnáziumban. A KSH-ban kétéves programozói tanfolyamot indított, amely oklevelet is adott. A szegedi József Attila Tudományegyetemen (JATE) 1965-től Kalmár Lászlónak besegített a programozó matematikusok oktatásába; 1974-1978 között főhivatásban oktatott az Egyetemen.
Munkáit és előadásait jegyzetek is kísérték, az oktatáshoz tankönyve is készült.
A korai számítógépek alapszoftvereinek elismert szakembere. Szívügye a számítástechnika oktatása.
A számítógépes alkalmazásfejlesztés és oktatás egyik hazai úttörője.
Létrehozva: 2015.11.22. 12:40
Utolsó módosítás: 2023.11.26. 10:31