Sántáné-Tóth Edit
A Kalmár László által 1957-ben indított „szegedi iskola” második évfolyamán végzett számológépes alkalmazott matematikusként; egyetemi évei alatt az MTA Kibernetikai Kutatócsoport (KKCS) M-3 gépén tanult meg programozni. Az utódintézménynél, az MTA Számítóközpontnál (SZK) eltöltött 1 évet követően 9 évig a Dunai Vasműben (DV) ipari alkalmazások fejlesztésén dolgozott.
Ez után szoftverfejlesztői, valamint kutató-fejlesztő munkákat végzett az Infelor Rendszertechnikai Vállalat, a jogutód Számítástechnikai Kutató Intézet (Számki), a Számítástechnikai Koordinációs Intézet (SZKI) Elméleti Laboratórium (ELL), majd az IQSOFT Intelligens Software Fejlesztő, Gyártó és Értékesítő Rt. intézményekben.
A Számkiban részt vett a Dömölki Bálint által indított Strukturált Absztrakt Modellek (SAM) kutatásban. Az SZKI-ban az Elméleti Laboratórium Alkalmazási Osztályának vezetőjeként (MProlog-alapú) szakértő-rendszerek és -eszközök fejlesztésében vett részt.
Érdeklődési területei: mesterséges intelligencia (MI) története és technikái, Prolog, szakértő rendszerek, bizonytalanságkezelés, szemantika, ontológia, valamint döntéstámogató rendszerek.
1990-ig több összefoglaló munkát írt az MProlog, a szakértő rendszerek, majd a mesterséges intelligencia hazai fejlesztéseiről, kutatásairól és alkalmazásairól.
Az NJSZT Mesterséges Intelligencia Szakosztályának 25 éven át volt vezetőségi tagja. Titkári minőségében 1979-től 6 éven át szervezte az SZKI-Számalk-NJSZT „A programozás elméleti és gyakorlati kérdései” c. szeminárium-sorozatát. E hetente tartott szemináriumok hallgatói létszáma átlagosan 70-100 fő (a vidéki és a szomszédos államokbeli kollégákat is beszámítva). Az előadások utáni baráti-szakmai beszélgetések igen jó műhelynek bizonyultak akkoriban a kurrens MI-technikák és -alkalmazások iránt érdeklődők számára.
Nyugdíjba vonulása után, 1993-tól rendszeresen oktatott az ELTE-n (2012-ig), a Dunaújvárosi Főiskolán (DUF, 2013-ig), valamint az Óbudai Egyetemen (ÓE) és elődintézményeiben (2016-ig). További egyetemeken és főiskolákon is több éven át oktatott. Számos oktatási segédanyagot és tankönyvet írt. Főiskolai oktatási emlékplakettek, vendégelőadói és címzetes főiskolai/egyetemi docensi címek birtokosa.
Tanulmányokban, konferenciákon megörökítette a számítástechnika felsőfokú oktatásának hazai kezdeteit (amely ugyane címmel (sok közreműködővel) könyv formájában is megjelent, Typotex kiadó, Budapest, 2012). Később megörökítette a hazai számítástechnika első vaskohászati alkalmazásainak történetét is.
2016-tól haláláig a NJSZT Informatikatörténeti Fórum (iTF) Adattár Személyek rovatát vezette.
Kitüntetései: Akadémiai Pályadíj (megosztott, 1975); Kalmár László Emlékérem (NJSZT, 1984); Állami díj (megosztott, 1988); Életmű-díj (NJSZT, 2008); Kozma László Emlékérem (BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar, 2011); Neumann János Emlékplakett (ÓE, 2014).
- szakmai életrajz
- önéletrajz (2021.)
- publikációs lista
- tanulmányok
- videoportré
-
Zeneiskolától a szakértő rendszerekig In: Mesterséges intelligencia és határterületei – interjúk kutatókkal (szerk.: Kömlődi Ferenc). Akadémiai Kiadó, Budapest, 2007, 175-182. old.
- Magyar Mesterséges Intelligencia bibliográfia (1996.)
- A számítástechnika felsőfokú oktatásának kezdetei Magyarországon
- A Dunai Vasmű Operációkutató Csoportja, mint az első hazai vaskohászati alkalmazások kohója
- SZKI-Számalk-NJSZT szeminárium-sorozat (1979-1985)
- Az SZKI ELL szakértőrendszer-projektjei (1986.)
- Az alkotó ember - Sántáné-Tóth Edit portréfilm (2020.)
- Emlékkonferencia: In memoriam Sántáné-Tóth Edit (2022.)
- Család: két gyermek, öt unoka és két dédunoka. (2021-es közlés.)
- Eredetileg zenei pályára készült (4 évig a Békéstarhosi Zeneiskolában). 1955-ben a békés megyei kultúrversenyen zongorából első díjat kapott, majd rendszeresen fellépett az egyetemi ünnepségeken.
- 2001-es megalakulása óta tagja, 2006-2019 között elnöke volt az APBE közhasznú betegegyesületnek.
- Kor- és családtörténeti összeállítást készített édesapja, Tóth Kálmán (géplakatos és zenerajongó) kihívásokkal és újításokkal teli életéből.
Létrehozva: 2015.11.22. 19:39
Utolsó módosítás: 2024.05.09. 18:08